Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Işıkhan: Bu yıl yönetmelikte olduğu gibi tek zam yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına pazartesi günü başlayacağını belirterek “Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor. İlkemiz her zamanki gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek” dedi.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına ilişkin “Temmuz ayında yaptığımız gibi hızlı bir şekilde inşallah başlayıp, taraflar ile bir araya geleceğiz. Pazartesi süreci başlatacağız, komisyonlarla bürokratlarımız çalışıyor. Neticelenince de sizinle paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

TEK ZAM YÖNETMELİK GEREĞİ

Enflasyon karşısında çalışanların alım gücü kaybına uğramaması için asgari ücretin 17 bin 500 liraya çıkarılması yönündeki görüşü değerlendirmesi istenince Işıkhan, “Çalışmalarımızı bitirdiğimizde nihai sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız” diye konuştu. Bu yıl asgari ücrete tek zam yapılacağına ilişkin açıklaması hatırlatılınca Işıkhan, “Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle, Asgari Ücret Yönetmeliğimizde yılda bir kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi… Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık” diye konuştu. Işıkhan, “İşveren desteği ile ilgili bir çalışma olacak mı?” sorusuna ise “Bu konuların hepsini değerlendireceğiz” yanıtını verdi.

By admin